Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi przemekturysta z miasteczka Bydgoszcz. Mam przejechane 61809.38 kilometrów w tym 1419.46 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 13.27 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy przemekturysta.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 70.00km
  • Sprzęt GÓRAL 1
  • Aktywność Jazda na rowerze

Źródło św. Rocha, kościół w Topolnie i grodzisko Talerzyk

Niedziela, 29 sierpnia 2010 · dodano: 12.02.2013 | Komentarze 1


Przebieg trasy: Bydgoszcz-Bartodzieje, Czarnówko, Jarużyn, Strzelce Górne, Gądecz, Hutna Wieś, Włóki, Kozielec, Grabowo, Grabówko, Rudki, Topolno, Konstantowo, Cieleszyn, Suponin, Jarużyn-Kolonia, Stare Niwy, Osielsko, Bydgoszcz-Bartodzieje.

Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad jakąś wycieczka rowerową, której celem mógłby być jakiś ciekawy obiekt znajdujący się w niedalekiej odległości od Bydgoszczy, a którego do tej pory nie miałem okazji oglądać. Z pomocą przyszły mi materiały promocyjne, które to zostały wydane przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Ciekawych obiektów znalazłem kilka, ale tylko dwa zwróciły moją szczególną uwagę i jednym z nich był kościół w Topolnie.
Obecnie sanktuarium p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół parafialny pod tym samym wezwaniem. Zbudowany w latach 1681-83 w stylu barokowym z wyposażeniem pochodzącym głównie z XVII i XVIII wieku.
Doszedłem do wniosku, że do Topolna powinienem pojechać w klubowym gronie, po czym całą sprawę przedstawiłem naszemu „preziowi”, który mój pomysł zaakceptował, aczkolwiek sam tego dnia nie mógł wziąć udziału w tym przedsięwzięciu.
Na miejsce spotkania wyznaczyłem wyjątkowo skrzyżowanie ulic Bałtyckiej i Skłodowskiej. Przyjechały 4 osoby: Janusz, Edziu, Janek i Przemek. Początek nie był zbyt miły. Przemek niestety pojawił się tylko po to, aby powiedzieć, że tym razem nie może z nami jechać. Kiedy mieliśmy już ruszać, poinformowałem pozostałych kolegów jak będzie wyglądać przebieg dzisiejszej trasy i tu od razu usłyszałem sprzeciw Janka. Nie pytając mnie w ogóle co o tym myślę, sam oznajmił którędy pojedziemy. Trochę to było chamskie, bo to w końcu ja miałem prowadzić nasza skromną grupę. Nie po to siedziałem przed mapą chcąc wybrać optymalny wariant dojazdu do Topolna, żeby teraz ktoś moją propozycję "wywalił do kosza z niepotrzebnymi papierami".
Trochę zmartwiła mnie pogoda bo niebo z rana wyglądało na deszczowe, a poza tym było dość zimno w porównaniu z poprzednim weekendem, który spędziłem zwiedzając okolicę Piły w ramach „Magicznej Soboty”.
Do Topolna pojechaliśmy przez Czarnówko, Strzelce Górne, Włóki i Kozielec. Zanim jednak dotarliśmy do kościoła zatrzymaliśmy się przy Źródle Świętego Rocha przy którym przebiega ścieżka dydaktyczna im. Jana Pawła II.
Kiedy podjechaliśmy do kościoła od razu poszedłem „na plebanię” po pieczątkę w „Kocie”. Sama świątynia była jednak zamknięta, więc o zwiedzaniu nie było mowa. No i szkoda bo miejsce to wydawało się być interesującym i pewnie niejedno ciekawe zdarzenie było z nim związane, jak chociażby legenda o Cudownym Obrazie Matki Boskiej znajdującym w ołtarzu głównym. Podobno przypłynął on niesiony nurtem Wisły w 1583 roku.
Kościół, będący jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, zbudowany został w latach 1681-83 w stylu barokowym. Posiada wyposażenie pochodzące głównie z XVII i XVIII wieku. Niegdyś w jego sąsiedztwie znajdowały się zabudowania klasztorne Ojców Paulinów, którzy mieszkali tutaj jeszcze w początkach XIX wieku.
Zrobiłem jedynie zdjęcie wnętrza oraz samej bryły i dzwonnicy, a następnie udaliśmy się zobaczyć położone w sąsiedztwie grodzisko „Talerzyk”, które swoją nazwę zawdzięcza kształtowi wzniesienia jakie pozostało po znajdującej się tutaj do 1034 roku wczesnośredniowiecznej osadzie.
Na wzgórzu tym spędziliśmy trochę czasu podziwiając widoki, które dane nam było oglądać z tego wzgórza – panorama na dolinę Dolnej Wisły.
„Talerzyk” był ostatnim punktem naszego dzisiejszego wyjazdu. Do Bydgoszczy wróciłem przez Suponin, Jarużyn i Osielsko.

Przy źródle św. Rocha © karolxii


Jest i też miejsce związane z Janem Pawłem II © karolxii


Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP w Topolnie © karolxii


Wnętrze kościoła © karolxii


Budynek plebanii © karolxii


Widok na dzwonnicę © karolxii


Panorama z "Talerzyka" I © karolxii


Panorama z "Talerzyka" II © karolxii


Zdobywcy grodziska;) © karolxii
Kategoria Klubowa



Komentarze
jarmik
| 04:14 wtorek, 12 lutego 2013 | linkuj piękne etreny, pełne cudnej przyurody i historii, warto tam zaglądać , najlepiej w dobrym towarzystwie.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!