Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi przemekturysta z miasteczka Bydgoszcz. Mam przejechane 61809.38 kilometrów w tym 1419.46 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 13.27 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy przemekturysta.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 51.00km
  • Sprzęt GÓRAL 1
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej

Czwartek, 11 listopada 2010 · dodano: 07.03.2013 | Komentarze 1


Przebieg trasy: Bydgoszcz-Bartodzieje, Bydgoszcz-Łęgnowo, Otorowo, Solec Kujawski, Trzcianka, Rudy, Solec Kujawski, Bydgoszcz-Bartodzieje.

W Solcu Kujawskim corocznie od 7 lat w dniu Święta Niepodległości, organizowany jest rajd rowerowy pn. „Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej”. Jak sama nazwa wskazuje, celem jego jest uczczenie pamięci Polaków, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem, zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Jednym ze współorganizatorów tej imprezy jest nasz zaprzyjaźniony Klub Turystów Rowerowych „TORPEDO”, na którego zaproszenie udaliśmy się do Solca Kujawskiego celem wzięcia udziału w tym wydarzeniu, chcą w ten sposób uczcić to Święto.
Myślałem, że pojadę podobnie jak w zeszłym roku z „Rowerową Brzozą”, ale tym razem nie chciałem zbyt późno wracać do domu i dlatego zdecydowałem się na wyjazd do Solca.
Pojechaliśmy niewielką grupą liczącą 6 osób, standardową trasą prowadzącą przez Łęgnowo i Otorowo. Zbiórka uczestników miała miejsce przed kościołem pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pojawili się oczywiście nasi „Torpedowcy”, a także dość duża grupa młodzieży szkolnej oraz inne osoby i wszyscy oczywiście na rowerach.
Rajd nasz rozpoczął się błogosławieństwem i modlitwą prowadzonymi przez księdza, a potem zapaliliśmy znicz przed pomnikiem poświęconym Powstańcom Wielkopolskim przy kościele p.w. św. Stanisława.
Po tych „wstępnych uroczystościach” wszyscy zgromadzeni przed pomnikiem rowerzyści, ruszyli zgodnie z wyznaczoną trasą miejsc pamięci narodowej. Najpierw zatrzymaliśmy się przy pomniku postawionym ku czci mieszkańców Solca zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku, a następnie przed obeliskiem upamiętniającym powstanie NSZZ „Solidarność”. Kolejny „przystanek”, już za granicami miasta, to wysoki, drewniany krzyż znajdujący na drodze z Solca do Chrośnej – na Szlaku Świadkowie Historii.
W 1919 r. w okolicy wsi Chrośna toczyły się walki Powstańców Wielkopolskich z niemieckim Grenzschutzem. W walkach tych zginęli powstańcy, których ciała pochowano w pobliskim lesie. W 1925 r. z inicjatywy Nadleśnictwa Solec Kujawski dla upamiętnienia miejsca tych wydarzeń postawiono właśnie ten krzyż, który z początkiem września 1939 r. został zniszczony przez miejscowych Niemców. To co z niego zostało, robotnicy leśni ukryli w starej, nieczynnej żwirowni, a po wojnie w 1945 r. leśniczy Kowalski wraz ze swymi pracownikami zrekonstruowali go i ustawili w miejscu, w którym znajduje się obecnie.
Po zapaleniu zniczy pod krzyżem, ruszyliśmy dalej drogą w kierunku Chrośnej i mniej więcej po ok. 4 kilometrach, skręciliśmy całą grupą w prawo do lasu. Kontynuując Rajd, ale tym razem Szlakiem Puszczańskim, dojechaliśmy do polany zwanej Ułanką, która swą nazwę wzięła od leśniczówki stojącej w jej pobliżu. Obecnie po zabudowaniach leśniczówki nie ma juz żadnego śladu. Na polanie tej zrobiliśmy sobie dłuższy postój, podczas którego każdy uczestnik Rajdu mógł napić się gorącej herbaty oraz zjeść pyszne ciasto, oczywiście domowej roboty.
Po opuszczeniu Ułanki, udaliśmy w kierunku dawnego majątku Rudy w pobliżu którego znajduje się obelisk upamiętniający zamordowanych przez niemieckiego młynarza, właścicieli oraz pracowników tego majątku.
Ostatnim miejscem przy którym zapaliliśmy znicze, był pomnik który znajduje się w miejscu, gdzie hitlerowcy w 1944 roku spalili szczątki kilkuset Polaków w tym solecczan, zamordowanych jeszcze w 1939 roku.
Po złożeniu hołdu przed ostatnim pomnikiem Rajd się zakończył. Wraz z moją klubowa grupą udałem się w drogę powrotną do Bydgoszczy.

Przed kościołem w pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim © karolxii


Przed mogiłą zbiorową Powstańców Wielkopolskich © karolxii


Na szlaku "Świadkowie Historii" - naprzeciwko krzyża upamiętniającego walki powstańców z Grenzschutz'em © karolxii


Dłuższy postój na polanie "Ułanka" © karolxii


Ścieżka leśna za "Ułanką" © karolxii


Jedziemy w kierunku dawnego majątku Rudy © karolxii


Pomnik upamiętniający spalenie szczątków kilkuset Polaków © karolxii


Uczestnicy Rajdu Niepodległościowego w komplecie © karolxii
Kategoria Interklubowa



Komentarze
jarmik
| 18:24 czwartek, 7 marca 2013 | linkuj ładna impreza z patriotycznym podtekstem. brawo.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!