Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi przemekturysta z miasteczka Bydgoszcz. Mam przejechane 61809.38 kilometrów w tym 1419.46 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 13.27 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy przemekturysta.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 15.05km
  • Sprzęt GÓRAL 1
  • Aktywność Jazda na rowerze

Bolesne zmiany

Wtorek, 9 kwietnia 2019 · dodano: 10.04.2019 | Komentarze 2

Wróciłem do pracy. Po sześciu tygodniach gipsowo-ortezowego leczenia, pęknięta kość się zrosła i nic nie stanęło na przeszkodzie, aby zacząć normalne życie. Co prawda czeka mnie jeszcze 9 (pierwszy miałem wczoraj) zabiegów rehabilitacyjnych, ale najgorsze mam już za sobą. Do pracy pojechałem oczywiście rowerem. W końcu nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ponownie zaczął jeździć. No i nie ma znaczenia, czy będzie to jazda na mniej czy bardziej wygodnym rowerze. Ponadto wczorajsza rehabilitacja odniosła wyłącznie pozytywne skutki, ponieważ nie odczuwam żadnego, nawet najmniejszego bólu.
Po skończonej pracy postanowiłem, że mój powrót do domu nie będzie taki standardowy jak to bywało do tej pory. Stwierdziłem, że muszę sprawdzić co ciekawego dzieje się na naszej Starówce ponieważ jak wieść niesie, mają tam zajść olbrzymie zmiany.
Kiedy zbliżałem się do ronda Bernardyńskiego od razu zauważyłem pierwszą zmianę. Wyburzone zostały kamienice przy ul. Toruńskiej, między ulicami Kujawską i Ustronie. Odruchowo spojrzałem w lewo i w oddali ponad kamienicami, dostrzegłem fragment kiczowatej budowli stawianej na miejscu dawnej zajezdni przy placu Kościeleckich. Przy Zbożowym Rynku zniknęła zabytkowa kamienica, którą zbudowano na miejscu zburzonego w 1877 kościoła Świętego Stanisława i przytułku dla ubogich. Kiedy dojechałem do Starego Rynku, mogłem wreszcie "nacieszyć" swój wzrok efektami jego rewitalizacji. Po tej krótkiej lustracji ul. Mostową dojechałem do Placu Teatralnego, a potem trasą wzdłuż Brdy ruszyłem do domu.
Wypadało by napisać kilka słów co myślę o tych zmianach, ale ograniczę się tylko do jednego sformułowania. CHCE MI SIĘ RZYGAĆ, kiedy widzę to, co się dzieje w najstarszej części Bydgoszczy. Począwszy od wyburzenia zachodniej pierzei Starego Rynku oraz zabudowy ul. Mostowej po zajęciu miasta przez Niemców w 1939 roku, aż do czasów nam współczesnych bydgoska Starówka upada. Brak mi po prostu słów i dlatego zakończę ten opis cytatem opinii jednego internauty na ten temat:
"... wciąż powstają nowe szkaradne klocki, pudła i klatki ze szkła i betonu. Wciskają się w delikatną w stylu starą zabudowę. Niszczą jedność i kompletność architektury. Wystają z zabudowy niczym wypryski jakiejś budowlanej choroby naszych czasów. Kiedy się ktoś odpowiedzialny za zabudowę miasta opamięta, będzie za późno. Bydgoszcz to przecież nie Warszawa (i chwała Bogu). Tutaj wieżowce nie mają żadnej racji bytu. Jak dalej tak pójdzie, za parę lat miasto z lotu ptaka będzie wyglądało, jak jeden wielki chaos architektoniczny, bez ładu i składu."
Kategoria RTG, Singlowa



Komentarze
jarmik
| 12:02 wtorek, 16 kwietnia 2019 | linkuj Immobile od strony Magdzińskiego jest z bólem do zaakceptowania ale od strony kościeleckich dla mnie nie. niby, jak tlumaczy kolo z roboty powierzchnia lustrzana odbija Kosioł. ale ejst zbyt nowoczesny jak na starówkę. tak samo żal mi bruku, wiem, w szpilkach cięzko chodzić ale gdzie ochrona konserwatorska i ochrona wartości kulturowych? dlaczego nie zrobiono na na płycie jakiegoś przeszklenia w głąb aby pokazać stare piwnice, fundamenty dawnego ratusza?
Jazz
| 06:11 czwartek, 11 kwietnia 2019 | linkuj Budynek Immobile nie jest aż tak źle zaprojektowany i zakomponowany. Może nawet jakieś nagrody zgarnie. Ponadto "Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajduje się parking dla 80 samochodów i kilkudziesięciu rowerów. Rowerzyści do swojej dyspozycji mają szatnię oraz stację do samodzielnej naprawy rowerów." Musisz zdać sobie sprawę, że żaden prywatny inwestor nie wyda kasy na odbudowywanie pierzei. Przypomnę, że np. budynek spichrza mbanku dostał nagrodę na najlepsze obiekty zaprojektowane i zrealizowane w latach 1989-1999. Bardziej denerwuje bubel pod obiegową nazwą "rynsztok", gdyż to wydatek za publiczne pieniądze. http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,24459783,rynsztok-przy-plycie-starego-rynku-kontrowersje-wokol-rewitalizacji.html
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!