Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi przemekturysta z miasteczka Bydgoszcz. Mam przejechane 61809.38 kilometrów w tym 1419.46 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 13.27 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy przemekturysta.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 139.00km
  • Sprzęt EKSPEDYSZYN
  • Aktywność Jazda na rowerze

Szlakiem Kościołów Gotyckich Ziemi Chełmińskiej - część IV

Niedziela, 3 maja 2015 · dodano: 04.05.2015 | Komentarze 2

Długi weekend, a więc chociaż jeden dzień postanowiłem wykorzystać na zrobienie jakieś przyzwoitej trasy. Zdecydowałem, że tak jak ostatnio „upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu” czyli zaliczę sobie kolejną porcję moich ulubionych kościołów gotyckich, a potem wreszcie zobaczę zrekonstruowaną wieżę grudziądzkiego zamku. Dlatego też z uwagi na dostępność tych obiektów postanowiłem, że trasę zaplanuje w kierunku od Torunia do Grudziądza.
Najpierw dojazd Przewozami Regionalnymi do Torunia-Wschodu. Ze stacji od razu mknę do Kaszczorka i zaliczam pierwszy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed kościołem krótka pogaducha z proboszczem i jego parafianami. Czas jednak nagli i trzeba jechać dalej. W Grębocinie zaliczam jeden kościół ponadplanowy i niegotycki, a także podjeżdżam zobaczyć sobie dawny kościół p.w. Świętej Barbary obecnie przerobiony na Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – w niedziele zamknięte.
Kolejne obiekty to: Rogowo – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Papowo Toruńskie – kościół p.w. św. Mikołaja. Kiedy dojeżdżam do Gostkowa robię sobie postój aby się nieco pożywić i czekam na zakończenie mszy św. Jadę dalej do Gronowa i tutaj muszę chwilę czekać na proboszcza, a potem do Wielkiej Łąki, gdzie akurat odbywają się uroczystości pierwszokomunijne. Jednak udaje mi się dostać stempel i następny obiekt zaliczam w Chełmoniu – kościół p.w. św. Bartłomieja.
W Ostrowitem oprócz kolejnej gotyckiej świątyni mam okazję zobaczyć zrujnowany kościół ewangelicki z początku XX wieku oraz XIX-wieczny dwór w którym obecnie mieści się szkoła.
Ostatni zaplanowany obiekt tego dnia to kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Pluskowęsach. Stamtąd ruszam na północ w kierunku Grudziądza. Po drodze udaje mi się obejrzeć kościół p.w. św. Piotra i Pawła we wsi Zieleni. Mijam Wąbrzeźno i niedługo potem dojeżdżam do Radzynia Chełmińskiego, gdzie w sąsiedztwie zamku krzyżackiego robię sobie drugi tego, dnia „foodpoint”.
W końcu dojeżdżam do Grudziądza, ale najpierw jadę jeszcze do wsi Mokre załatwić „stemplową zaległość”. Z Mokrego wracam do Grudziądza i od razu kieruję się na Starówkę i po chwili jestem już na wzgórzu zamkowym.
Widok naprawdę imponujący w porównaniu z tym sprzed dwóch lat. Całe wzgórze zostało uporządkowane. Odsłonięto pozostałości dawnego zamku, wyeksponowano studnię zamkową poprzez zbudowanie zadaszenia, ale przede wszystkim odbudowano zniszczoną przez Niemców w 1945 roku wieżę zwaną „Klimkiem”. Zostawiam mojego „Expa” po czujnym okiem przed chwilą poznanych członków grudziądzkiego PTTK i wchodzę na sam szczyt „Klimka”, aby podziwiać widok Grudziądza z tej nowej perspektywy i przy okazji posłuchać opowieści przewodnika o historii zamku.
Zakańczam zwiedzanie i ze Starówki udaję się prosto na dworzec PKP. Mimo moich wcześniejszych obaw o wolne miejsce, do Bydgoszczy wracam pociągiem samotnie zajmując przedział przeznaczony dla rowerów.
Wycieczka naprawdę udana. Zaliczyłem wszystkie zaplanowane kościoły i jeszcze 4 ponadplanowe;), ale przede wszystkim zobaczyłem odbudowanego Klimka, który podobnie jak Brama Wodna, czy kościół p.w. Świętego Mikołaja na stałe wpisał się w panoramę Grudziądza.

Przebieg trasy: Toruń, Kaszczorek, Papowo Toruńskie, Gronowo, Ostrowite, Pluskowęsy, Zieleń, Jarantowice, Radzyń Chełmniński, Okonin, Pokrzywno, Grudziądz, Świerkocin, Mokre, Grudziądz.

Kaszczorek – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kaszczorek – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego © karolxii

Rogowo – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
Rogowo – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego © karolxii

Papowo Toruńskie – kościół p.w. św. Mikołaja
Papowo Toruńskie – kościół p.w. św. Mikołaja © karolxii

Gostkowo – kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Gostkowo – kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny © karolxii

Gronowo – kościół p.w. św. Mikołaja
Gronowo – kościół p.w. św. Mikołaja © karolxii

Wielka Łąka – kościół p.w. św. Katarzyny i Małgorzaty
Wielka Łąka – kościół p.w. św. Katarzyny i Małgorzaty © karolxii

Chełmonie – kościół p.w. św. Bartłomieja
Chełmonie – kościół p.w. św. Bartłomieja © karolxii

Ostrowite – kościół p.w. św. Marii Magdaleny
Ostrowite – kościół p.w. św. Marii Magdaleny © karolxii

Ostrowite - dwór z połowy XIX wieku
Ostrowite - dwór z połowy XIX wieku © karolxii

Pluskowęsy – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
Pluskowęsy – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela © karolxii

Zieleń – kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Zieleń – kościół p.w. św. Piotra i Pawła © karolxii

No i trafiła się ciekawa nazwa...:)
No i trafiła się ciekawa nazwa...:) © karolxii

Wieża ciśnień w Radzyniu Chełmińskim i
Wieża ciśnień w Radzyniu Chełmińskim i © karolxii

Wizytówka miasta czyli zamek krzyżacki
Wizytówka miasta czyli zamek krzyżacki © karolxii

Odbudowana wieża dawnego zamku w Grudziądzu czyli KLIMEK
Odbudowana wieża dawnego zamku w Grudziądzu czyli KLIMEK © karolxii

Panorama Grudziądza widziana ze szczytu Klimka
Panorama Grudziądza widziana ze szczytu Klimka © karolxii

Kategoria Singlowa



Komentarze
przemekturysta
| 13:15 niedziela, 10 maja 2015 | linkuj Wyjazd faktycznie udany. Postanowiłem sobie, że zaliczę wszystkie kościoły gotyckie dawnej diecezji chełmińskiej. Muszę się jednak przyznać, że nie będę tutaj żadnym pionierem, bo w tym samym roku w którym ustanowiono tą odznakę, jakieś małżeństwo z Grudziądza zaliczyło wszystkie 100 kościołów począwszy od Ostromecka aż do Lubawy. Mało tego, całą swoją historię zaliczania tych świątyń opisali w bardzo fajnej kronice, którą potem przedstawili grudziądzkiemu oddziałowi PTTK do weryfikacji. Mi natomiast udało się zebrać (jak do tej pory) największą ilość potwierdzeń w formie pieczątek.
Odbicie o którym piszesz, to trasa po pieczątkę z kościoła w Wielkim Wełczu, który zaliczyłem 2 lata temu podczas wypadu na Powiśle.
Polecam Ci zwiedzenie wzgórza zamkowego w Grudziądzu. Zarówno widok z Klimka jak i jak terenu po dawnym zamku robi naprawdę wrażenie. Przynajmniej w porównaniu z tym co miałem okazje oglądać 2 lata temu.
jarmik
| 16:34 sobota, 9 maja 2015 | linkuj graulacje, super trasa, ja niestety tego dnia miałem imprezę plackowo-alkoholową w domu. wspaniałe tereny, ciekawe kościoły (ach ten kamień, wolę świątynie z tego budulca z dodatkiem cegły niż tylko ceglane), książeczka wzbogacona o kolejne pieczęcie. intryguje mnie to odbicie na mokre białochówko na samej górze? JAKIŚ KOŚCIÓŁ? Widok z Klimka de best, ja pamiętam to wzgórze z kupą cegieł...
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!